Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat de deces ptr persoana necunoscuta
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat de deces ptr persoana necunoscuta

buna ziua. bunica mea din partea tatalui meu a decedat in urma unui accident de tren cu multi ani in urma, mai precis in anul 1952. deoarece nu avea acte de identitate asupra ei in momentul decesului a fost declarata "persoana neindentificata" fiind inmormantata cu un "certificat de moarte" in care este trecuta cu aceasta titulatura. cu toate acestea, la momentul respectiv, ea a fost recunoscuta de bunicul meu si unul din copii lor , inmormintarea a avut loc in Constanta iar dupa aprox. 9 ani a fost deshumata si inhumata in localitatea de domiciliu. Concret, care ar fi pasii pentru eliberarea unui certificat de deces cu numele bunicii noastre, sa nu mai fie un certificat de deces in care sa fie trecuta titulatura de "neidentificat", mai ales ca cimitirul de unde a fost deshumata a emis o adeverinta prin care se dovedeste deshumarea cu numele bunicii.
Cu adeverinta privind deshumarea trebuie sa mergeti la Primarie si sa va elibereze un certificat de deces.
multumesc ptr indrumare dar tocmai asta am uitat sa mentionez. am fost la oficiul starii civile si ni s-a spus ca nu are nicio valoare adeverinta respectiva si ca trebuie sa consultam un avocat! probabil un raspuns tipic functionarului public roman !