Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa-in cazul unei persoane fizice,ce a ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa-in cazul unei persoane fizice,ce a contractat un credit ipotecar

Daca am contractat un credit ipotecar, in urma cu doi ani la Ing Bank,cand venitul pe familie(cu 2 membrii)era 3500 ron,iar acum a scazut la 1500 ron...exista ceva ce pot face pentru a mi se reduce,macar o perioada rata?Mentionez ca avem 35 si respectiv 39 ani,rata este 370 Euro,asigurarile aferente creditului= 120 lei,iar perioada de rambursare ramasa e de 24 ani.Am facut cereri repetate la banca,mai ales ca fac parte din categoriile cu reduceri salariale,incepand cu 1 iulie,iar raspunsurile bancii au fost negative...Chiar nu exista nici o lege pe care sa ma bazez,cand cer macar o perioada de gratie?
Ar fi fost o sansa cu Legea falimentului personal, dar din pacate nu s-a adoptat.
Daca banca este rigida, incercati o refinantare la o alta banca. Succes!
Av. Adrian Albu SCA MOROIANU, ALBU & IORDANESCU