Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Perioada de CCC se inregistreaza in carnetul de munca?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Perioada de CCC se inregistreaza in carnetul de munca?

Daca la terminarea CCC nu ma reintorc la serviciu datorita faptului ca nu am cu cine lasa copilul,acesti 2 ani se trec pe cartea de munca?:(
sigur nu are nici o legatura, vechimea v-a mers
trimiteti cerere de incetare a contractului de munca la firma cu o sapt inainte de a incepe serviciul
1. Perioada de CCC se inregistreaza in carnetul de munca. Dar aceasta inregistrare nu are importanta deoarece in perioada cat ati fost in CCC ati fost asigurata si la Sanatate si la Pensii si aveti acolo stagiile de vechime.
2. Daca nu vreti sa incetati CIM putei sa luati un CFP de un an de zile asa cum spune CCMUNN pe anii 2007-2010:
Art.62. - (1) In afara concediului legal platit pentru ingrijirea copiilor in varsta de pana la doi ani, salariata mama poate beneficia de inca un an concediu fara plata.
(2) Pe perioada in care salariata se afla in concediul prevazut la alin. 1, nu i se va putea desface contractul de munca, iar in postul sau nu vor putea fi angajate alte persoane, decat cu contract de munca pe durata determinata.