avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nr. zile preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nr. zile preaviz

Buna ziua.
Un salariat are stipulat in CIM perioada de preaviz de 20 zile, in cazul concedierii, respectiv preaviz de 20 zile in cazul demisiei.
Eu stiu ca art. 79, alin.4) Codul Muncii prevede ca termenul de preaviz nu poate fi mai mare de 15 zile pentru salariatii cu functii de executie.
Drept urmare nu stiu cate zile trebuie sa-i trec in preaviz demisie.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:02, 19 August 2010
15 zile este preavizul de demisie.
(probabil din gresala in contract a fost trecut 20 de zile la preavizul de demisie, dar nu este tocmai corect/legal)
Multumesc. Ar trebui sa corectez aceasta greseala printr-un act aditional?
Faceti un act aditional la CIM.

Simbotin Remus
Avocat si Mediator
ATENTIE! 15 zile calendaristice la demisie, 20 de zile lucratoare la concediere
dumilor a scris:

Multumesc. Ar trebui sa corectez aceasta greseala printr-un act aditional?



Da, corectati termenul de preaviz printr-un act aditonal la c.i.m.
Ultima modificare: Joi, 19 August 2010
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajat cu 2 functii - ce preaviz trebuie sa dea? suciu_diana suciu_diana Buna ziua, daca un angajat are CIM de baza pe functie de executie - 15 zile la preaviz in caz de 79 (1) si act aditional pe functie de conducere - 30 de ... (vezi toată discuția)
Termen preaviz impact impact Buna seara, Am nevoie si eu de o lamurire . Preavizul in cazul demisiei este de 15 zile [b]calendaristice[/b] pentru functiile de executie si 30 zile ... (vezi toată discuția)
Care este perioada preavizului in cazul demisiei? biduca biduca Buna ziua am si eu o intrebare, as dori sa plec de la locul de munca actual si as vrea sa stiu care este perioada de preaviz in cazul demisiei?Mentionez ca am ... (vezi toată discuția)