Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nr. zile preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nr. zile preaviz

Buna ziua.
Un salariat are stipulat in CIM perioada de preaviz de 20 zile, in cazul concedierii, respectiv preaviz de 20 zile in cazul demisiei.
Eu stiu ca art. 79, alin.4) Codul Muncii prevede ca termenul de preaviz nu poate fi mai mare de 15 zile pentru salariatii cu functii de executie.
Drept urmare nu stiu cate zile trebuie sa-i trec in preaviz demisie.
15 zile este preavizul de demisie.
(probabil din gresala in contract a fost trecut 20 de zile la preavizul de demisie, dar nu este tocmai corect/legal)
Multumesc. Ar trebui sa corectez aceasta greseala printr-un act aditional?
Faceti un act aditional la CIM.

Simbotin Remus
Avocat si Mediator
ATENTIE! 15 zile calendaristice la demisie, 20 de zile lucratoare la concediere
dumilor a scris:

Multumesc. Ar trebui sa corectez aceasta greseala printr-un act aditional?

Da, corectati termenul de preaviz printr-un act aditonal la c.i.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic