Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

suspendare permis

eram la semafor si m-am oprit ocolind o alta masina intre timp am avut semafor si am demarat politia m-a oprit spunand ca nu am respectat culoarea semaforului nu au avut dreptate mi-au dat amenda pe care am platit-o si mi-u luat carnetul pe 1 luna vreau sa depun contestatie ce trebuie sa fac?
multumesc!
Depuneti la judecatorie plangere contraventionala,in doua exemplare ,copie dupa procesul verbal de contraventie.Plangerea este intemeiata pe dispozitiile OUG 2/2001 privind regimul contraventiilor in Romania,si este scutita de taxa de timbru.Dupa ce o depuneti,solicitati presedintelui judecatoriei prin cerere scrisa eliberarea unui certificat de grefa,mergeti la politia rutiera iar in baza acestui certificat,va da permisul si aveti dreptul de a conduce pana la ramanerea definitiva si irevocabila a sentintei de judecata.
andymaurul, utilizator
v-ar ajuta foarte mult daca intersectia era filmata