Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... faliment pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

faliment pfa

Buna ziua,

Deranjez cu o intrebare.
Cum ar putea un PFA (in acest caz sofer independent de taxi) sa-si incheie activitatea prin faliment, incercand prin aceasta masura sa evite o executare silita pentru neplata datoriilor la stat. Este o situatie deosebita, este vb de singurul sustinator financiar al unei familii cu probleme care nu a putut plati acest impozit.
Care ar putea fi solutiile daca acestea exista?
Executarea silita pentru sumele neplatite se poate face asupra patrimoniului de afectatiune al PFA daca s-a constituit, precum si patrimoniul personal