Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Buna ziua
Daca lucrezi la un srl cu jumatate de norma cu salariu de 400 lei mai poti beneficia de ajutor de somaj?
1. Se poate daca in ultimele 24 de luni aveti 12 luni (cu program normal de 8 ore pe zi) lucrate si cotizate la somaj.
2. Perioada in care ati lucrat cu 4 ore pe zi se ia la jumatate ( doua luni cu 4 ore pe zi sunt echivalente cu o luna normala, cu 8 ore pe zi).
Interventie moderator:
:rtfm:
dan27gan:
Nu mai deschideti un topic nou pentru intrebari pe aceeasi problema. Nu este continuitate si nu se va intelege nimic.
Continuati pe acest topic, folosind butonul "raspunde".

dan27gan a scris:
Am pus o intrebare mai devreme dar cred ca nu am pus-o corect.
As vrea sa stiu daca daca lucrezi cu program de 4 ore poti in acelasi timp sa lucrezi cu jumatate de norma si sa primesti si somaj?

1. Din Legea 76/2002:
Art. 44. - Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării în muncă, conform legii, pentru o perioadă mai mare de 12 luni;
b) la data când realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
Art. 45. - (1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
c) la data încadrării în muncă, conform legii, pe o perioadă de cel mult 12 luni;

2. Asa ca vedeti care din cele doua variante este a dvs.