avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Buna ziua
Daca lucrezi la un srl cu jumatate de norma cu salariu de 400 lei mai poti beneficia de ajutor de somaj?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:32, 20 August 2010
1. Se poate daca in ultimele 24 de luni aveti 12 luni (cu program normal de 8 ore pe zi) lucrate si cotizate la somaj.
2. Perioada in care ati lucrat cu 4 ore pe zi se ia la jumatate ( doua luni cu 4 ore pe zi sunt echivalente cu o luna normala, cu 8 ore pe zi).
Interventie moderator:
:rtfm:
dan27gan:
Nu mai deschideti un topic nou pentru intrebari pe aceeasi problema. Nu este continuitate si nu se va intelege nimic.
Continuati pe acest topic, folosind butonul "raspunde".

dan27gan a scris:
Am pus o intrebare mai devreme dar cred ca nu am pus-o corect.
As vrea sa stiu daca daca lucrezi cu program de 4 ore poti in acelasi timp sa lucrezi cu jumatate de norma si sa primesti si somaj?


1. Din Legea 76/2002:
Art. 44. - Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării în muncă, conform legii, pentru o perioadă mai mare de 12 luni;
b) la data când realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
...
Art. 45. - (1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
...
c) la data încadrării în muncă, conform legii, pe o perioadă de cel mult 12 luni;
...

2. Asa ca vedeti care din cele doua variante este a dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sa lucrez daca beneficiez de somaj? stere_adamache stere_adamache daca am indemnizatie de somaj 550 ron pot in acelasi timp sa lucrez cu un salariu de 500 ron? (jumatate de norma...etc.) (vezi toată discuția)
Ajutor somaj AnaMaria8330 AnaMaria8330 Buna Anul trecut az primit o luna ajutor de somaj din cele 6 luni, deoarece nu am avut doar 4 ani si 11 luni lucrati. dupa care m-am angajat. Am lucrat 11 ... (vezi toată discuția)
Ajutor somaj peugen68 peugen68 Buna ziua, am o mare problema. Fiind in somaj de mai putin o luna mi-am gasit un loc de munca. Culmea am si fost angajat in cateva minute si trimis la munca. ... (vezi toată discuția)