Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Procedura recuperare talon (cauza: lipsa asigurare rca)
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Procedura recuperare talon (cauza: lipsa asigurare rca)

Am fost oprint de politie, nu am avut rca valabil. Am primit amenda, mi-a fost retinut talonul (fara numere). Pentru a recupera talonul: Trebuie sa imi fac asigurare rca dupa cartea masini si sa ma prezint la politie cu rca-ul valabil si cartea masini pentru a-mi recupera talonul, sau trebuie sa platesc obligatoriu si amenda? Multumesc anticipat
Obligatoriu si amenda si inca atentie ca daca oplatesti in termen de 48 de ore platesti doar jumatate.
Amenda e fixa, nu conteaza cat de repede o platesc. Nedumerirea mea e ca un alt politist mi-a spus ca pot ridica talonul si fara sa platesc amenda, ea ramanand sa fie platita cand doresc eu sau cand sunt obligat de stat.

Pana la urma ma voi deplasa la fata locului si ma conving acolo.
Am recuperat talonul. Tot ce trebuie facut (in situatia mea). Copie dupa asigurarea noua rca valabila, copie dupa buletin.
Felicitari!
Am intampinat aceeasi problema.M-am dus la Udriste cu copia de la RCA si mi-am ridicat talonul.
D-le Avocat....doar o curiozitate...daca aveti amabilitatea sa-mi raspundeti.

Ati platit vreodata o amenda contraventionala la regimul circulatiei ?

Pentru ca foarte surprinzator din partea unui avocat sa ne invete sa platim amenzile.