avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Procedura recuperare talon (cauza: lipsa asigurare rca)
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Procedura recuperare talon (cauza: lipsa asigurare rca)

Am fost oprint de politie, nu am avut rca valabil. Am primit amenda, mi-a fost retinut talonul (fara numere). Pentru a recupera talonul: Trebuie sa imi fac asigurare rca dupa cartea masini si sa ma prezint la politie cu rca-ul valabil si cartea masini pentru a-mi recupera talonul, sau trebuie sa platesc obligatoriu si amenda? Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Dominic 12 , utilizator 22:20, 3 Mai 2022
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Obligatoriu si amenda si inca atentie ca daca oplatesti in termen de 48 de ore platesti doar jumatate.
Amenda e fixa, nu conteaza cat de repede o platesc. Nedumerirea mea e ca un alt politist mi-a spus ca pot ridica talonul si fara sa platesc amenda, ea ramanand sa fie platita cand doresc eu sau cand sunt obligat de stat.

Pana la urma ma voi deplasa la fata locului si ma conving acolo.
Am recuperat talonul. Tot ce trebuie facut (in situatia mea). Copie dupa asigurarea noua rca valabila, copie dupa buletin.
Felicitari!
Am intampinat aceeasi problema.M-am dus la Udriste cu copia de la RCA si mi-am ridicat talonul.
D-le Avocat....doar o curiozitate...daca aveti amabilitatea sa-mi raspundeti.

Ati platit vreodata o amenda contraventionala la regimul circulatiei ?

Pentru ca foarte surprinzator din partea unui avocat sa ne invete sa platim amenzile.

Alte discuții în legătură

Cat pot circula cu masina neinmatriculata mradrian mradrian Va salut, Anul trecut in noiembrie, am cumpărat o masina, iar la fisc am luat-o pe la jumătatea lui ianuarie 2016, deci cele 30 de zile necesare ... (vezi toată discuția)
Amenda rca help !!! pls panalaurentiu88 panalaurentiu88 mi a expirat asigurarea pe data 03.04.11 fiind ultima zi si pe data de 05.04.11 am primid amenda de 10 mil pe care am refuzat sa o semnez.amenda a fost ... (vezi toată discuția)
Recuperare certificat de inmatriculare si placute de inmatriculare Dobre_stefan Dobre_stefan :((Buna ziua, stiti cumva in cazul in care ti se retin placutele de inmatriculare si talonul pentru ca nu ai asigurare rca valabila ; , pentru a le recupera ... (vezi toată discuția)