Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Adeverinta de celibat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Adeverinta de celibat

Buna ziua!
Am divortat la 1 aprilie, divortul a fost pronuntat dar hotararea nu-i definitiva si irevocabila pentru ca fostul sot a facut apel. Vrea custodia minorului si nu-i de acord cu plata cheltuielilor de judecata.
Eu m-am mutat intre timp in Olanda si ca sa primesc rezidenta si drept de lucru, sa am aceleasi drepturi ca si orice olandez, am nevoie sa fac un acord de "concubinaj" cu prietenul meu. Pentru acest document insa mi se cere adeverinta de celibat.
Intrebarea mea este daca mi se da aceasta adeverinta in aceste imprejurari???
Multumesc
Nu mai stiu care este adevarul#-o. Avocatul care ma va reprezenta la tribunal spune ca nu pot obtine adeverinta numai cand cazul va fi inchis. Adica dosarul complet. Degeaba ca el a contestat numai partea cu cheltuielile de judecata si custodie...divortul nu poate fi definitiv si irevocabil #-o
:((
Incercati sa platiti un avocat care sa se ocupe special de acest lucru.
Pai, inca unul?
Pai, nu cred ca ar fi mare diferenta intrucat pentru a face aceste demersuri juridice si avocatul angajat ar trebui platit separat.
Prin urmare, ori ca il plateste pe acelasi avocat ori pe altul eu zic ca tot va plati...

Sunt niste cozi pentru astfel de chestiuni incat cred ca avocatii prefera sa mearga la un termen de judecata decat sa faca astfel de demersuri...
Se pot pierde in total 4-5 ore...aproape o zi de lucru...
Sa platesc un avocat pe langa avocatul meu? Nu mai inteleg nimic#-o...
Problema este ca eu nu sunt in tara. Daca m-as duce acasa unde as putea sa ma interesez ( in afara de avocatul meu ) ? As putea sa fac rost eu fara avocat de aceasta adeverinta???#-o:(