Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pauza de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pauza de masa

pauza de masa la un program de 8 ore este obligatorie sa fie de 30 de mine. Pe langa aceasta pauza si in aceleasi conditii , angajatorul este obligat sa acorde si alte pauze? pentru personal tesa??
multumesc
In cazurile în care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 6 ore, salariatii au dreptul la pauza de masa si la alte pauze în conditiile stabilite prin contractele colective de munca si/sau regulamentele interne aplicabile.

Repausul pentru luarea mesei nu poate fi mai mic de 15 minute. Repausul pentru luarea mesei, cu o durata de 15 minute, se include în programul de lucru.
va multumesc , in ce lege gasesc ultima parte cu repausul de 15 minute?
Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 - art.54 alin.2
va multumesc