Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contractu de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contractu de munca

va rog sa ma ajutati cu o intrebare ....sunt vanzatoare la un magazin si patroana nu imi da dreptul la nici o pauza de masa,mi-a spus ca am dreptu la 2 tigari in 8 ore dar sa nu le fumez iar senviciu sa il mananc in fuga iar la toaleta sa nu fie prea des,eu va rog sa imi raspundeti cat am dreptu la pauza in 8 ore regim alimentar.Va multumescX-(:oops:
Daca nu aveti CCM la nivel de unitate,aplicabil este CCM unic unde,Art. 54. - (1) În cazurile în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 6 ore, salariaţii au dreptul la pauză de masă şi la alte pauze în condiţiile stabilite prin contractele colective de muncă şi/sau regulamentele interne aplicabile.
(2) Repausul pentru luarea mesei nu poate fi mai mic de 15 minute. Repausul pentru luarea mesei, cu o durată de 15 minute, se include în programul de lucru.