Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

codul muncii

sunt ingrijitoare la o gradinita cu program prelungit la 8 ore,cu doua educatoare pe tura la 5 ore program de lucru..intrebarea mea este daca ele au dreptul la pauza de masa de 15 minute?? ptr ca asa vor ele,,rog un raspuns dupa noul cod al muncii va multumesc
Au dreptul numai daca presteaza un program mai mare de 6 ore/zi
Art. 134
(1) In cazurile in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 6 ore, salariatii au dreptul la pauza de masa si la alte pauze, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
mihaela tm a scris:

sunt ingrijitoare la o gradinita cu program prelungit la 8 ore,cu doua educatoare pe tura la 5 ore program de lucru..intrebarea mea este daca ele au dreptul la pauza de masa de 15 minute?? ptr ca asa vor ele,,rog un raspuns dupa noul cod al muncii va multumesc

În cazurile în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 6 ore, salariatele respective au dreptul la o pauza de masa , dar numai în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Asadar durata pauzei de masa trebuie sa fie prevazuta in ccm aplicabil angajatorului au in reg.intern al acestuia ... In fostul CCMN se stipula ca, repausul pentru luarea mesei nu poate fi mai mic de 15 minute. Repausul pentru luarea mesei, cu o durata de 15 minute, se include in programul de lucru.