Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parasire de domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parasire de domiciliu

sotul meu dupa 20 ani casnicie a fugit in spania cu una de 32 ani cu 5 copii nu vreau sa bag divort dar am 2 copii unul minor si unul acu primul an la facultate cum procedez il dau parasire de domiciliu abandon familial si ce trebuie sa fac ca sa mi trimita bani pt copiii ca sant in studii
Instanta poate stabili obligatia de intretinere a minorilor chiar daca nu sunteti divortati. Daca cel care e in anul I de facultate a implinit 18 ani va trebui sa faca cererea la instanta singur (major fiind).
Va trebui sa va ganditi unde se va face citarea acestuia.
Nu ati mentionat cand a plecat, cred ca ar trebui sa treaca putin timp, poate va trimite banii din proprie initiativa.
poate cei 2 copii tin legatura cu tatal lor si i-ar putea cere bani. altfel, pana va fixeaza instanta o pensie,mai ales ca tatal nu se va prezenta la proces, nu aveti adeverinta de salariu, daca o avea un salariu, nu stiti unde sta , unde lucreaza.. pana vedeti un ban pe cale judecatoresca, termina si cel mic facultatea
daca aveti adresa unde domiciliaza in spania il puteti da in judecata pt achitarea obligatiei de intretinere.
E plecat de o luna dar de 2 saptamani nu mai da nici un semn si atunci prin sms ca nu l lasa ea sa vorbim ea si a lasat copii in Romania chiar nu exista nici o lege pt ea de si a parasit copii ? Nici nu stiu ce sa fac sa l iert vreodata pt ce mi a facut caci nu exista justificare