Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Disponibilizare Politia Comunitara
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Disponibilizare Politia Comunitara

Buna ziua,

As dorii cateva raspunsuri de la cei care se pricep la asa ceva.
Dupa cum stiti suntem in perioada disponibilizarilor. Problema nu este aceasta, ci felul in care se procedeaza.
Angajatorul ne-a dat decizii tuturor angajatilor de la Politia Comunitara , in afara de sefi bineinteles, si conform acestor decizii noi suntem in preaviz 30 de zile.
In acest preaviz , dansii vor sa dam si un examen si in functie de rezultate vom fi reincadrati pe aceleasi posturi si aceleasi functii.
Din cate stiu, nu cred ca au voie sa faca acest lucru, din moment ce postul tau a fost disponibilizat.
Cine ma poate lamurii daca este legal modul in care s-au facut disponibilizarile ?
nu este legal cum s-au facut disponibilizarile, de vreme ce afirmati ca practic, v-a dat pe toti afara, ca sa va reangajeze pe aceleasi posturi. :)
@Mihai
Nu este legal nici in cazul in care anumite directii, servicii, se desfiinteaza, urmare a reorganizarii si raman doar birouri sau compartimente?
Cum faci selectarea in cazul in care ai vreo 50 de angajati si in organigrama ai aprobat doar 6 posturi?
simplu: ii pastrezi pe cei 6 , iar pe ceilalti, ii disponibilizezi. in conditiile legii. :)
vezi parerea mea si aici
www.avocatnet.ro/content/for...
mihaicalinescu2005, utilizator