Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata diferenta apa calda
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata diferenta apa calda

Buna ziua. Am instalata centrala proprie de apartament pt caldura si apa calda menajera.
1. Sunt obligata la plata diferentei de apa calda intrucat eu nu consum numai apa rece?
2. Platesc diferenta la apa rece.
3. Cum se calculeaza diferentele pe nr. de persoane din apartament sau pe apartamente (toate cu 2 camere)?
1. Nu
2. Da
3. Diferenta intre valoarea facturii si valoarea consumului declarat sau estimat al locatarilor se imparte dupa cum se hotaraste in asociatie dupa unul din aceste criterii:
- pe cota-parte indiviza;
- pe numar de persoane
- in functie de consum
sau pe o combinatie intre doua sau toate trei criteriile ponderat.
Deci puteti afla despre ultimul punct de la administratorul dv.
Multumesc pt raspuns. La pct 1 exista vreo Lege,Ordin care sa-l prezint administratorului pentru a nu ma mai obliga sa platesc ce nu folosesc?
Numai logica.
In legea 230/2007 si HG 1588/2007, gasiti toate drepturile si obligatiile ce le aveti.
Referitor la repartizarea cheltuielilor, legislatia prevede ca proprietarul plateste ceea ce consuma (apa, gaz, agent termic..) plus o cota din pierderile pe instalatii, pe spatiile comune... Daca dv nu consumati in apartament apa calda nu trebuie sa platiti apa calda. Totusi pot fi cazuri cand se consuma apa calda in comun, de exemplu un robinet la femeia de servici care face curatenie. E doar un exemplu dar poate fi orice alt consum de apa calda comun. Si-atunci vi se repartizeaza si dv o mica parte din aceasta apa calda. Intrebati administratorul daca se foloseste in asociatie apa calda la comun.
Conform legii proprietarilor li se repartizeaza cheltuieli cu reparatia instalatiilor comune (apa calda si rece, gaz, agent termic...) chiar daca sunt debransati de la aceste utilitati. Poate vi s-a repartizat ceva din reparatiile instalatiei comune de apa calda si nu consum de apa calda.