avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... valoarea de inlocuire depreciata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

valoarea de inlocuire depreciata

As avea si eu o intrebare:ce inseamna valoarea de inlocuire depreciata?Daca de exemplu pretul unui apartament este de 50.000 si valoarea de inlocuire depreciata este 3o.ooo atunci care este pretul apartamentului?
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 17:36, 23 August 2010
Intrebarea Dvs. nu este corect formulata.
Pretul (valoarea) are mai multe aspecte (valoare de nou, valoare de inlocuire, valoare de piata, valoare justa, etc.).
Depinde de metoda (abordarea) adoptata pentru evaluarea apartamentului.
In cadrul unei abordari patrimoniale (cea a valorii de inlocuire), care nu tine seama de evolutia pietii imobiliare, s-ar putea ca
Pret apart. = Valoarea de inlocuire - Suma deprecierilor
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 August 2010
legalmgm, utilizator
pai pe raportul de evaluare scrie ca metoda de evaluare este metoda costurilor.Apartamentul este proprietatea consiliului local,noi stand in chirie in acest imobil de 24 de ani.Am primit de la primarie un raport de evaluare din care nu inteleg nimic.pe prima pagina scrie :"In opinia evaluatorului pretul minim de vanzare a proprietatii evaluate,stabilita ca valoare de inlocuire depreciata a proprietatii,este valoarea obtinuta prin metoda costurilor si anume:171.574 lei(in acest pret intra 4 apartamente),din care valoarea terenului este de 54.114 lei.Apoi la anexe,imi ataseaza uzura fizica si deprecierea economica si scrie asa : "Valoarea de inlocuire depreciata pt constructii la nivel 30.09.2007 (Vi):
Vi pt ap cu 2 camere
Vi2=99.081x 0.25 = 24.770
Vi pt ap cu 3 camere
Vi2= 135.839 x 0.25 =33.960.
Valoarea de inlocuire depreciata a blocului de locuinte este 117.460
Intrebarea mea e care este pretul real al apartamentului?
Nu exista notiunea de "pret real".
Un pret cat de cat "realistic" la-ti putea constata daca vindeti imobilul pe piata libera.
Restul valorilor sunt "de calcul"
Ultima modificare: Luni, 23 August 2010
legalmgm, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pretul imobiliarelor: de unde aflu pretul real la care s-a vandut un imobil? mandell8691 mandell8691 de unde se poate afla pretul real la care s-a vandut sau s-a cumparat un bun imobiliar? (vezi toată discuția)
Diferente intre termeni expertiza constructii - cu referire la evaluare constructii. Alexandru-Mugur Ionescu Alexandru-Mugur Ionescu Va rog sa ma lamuriti daca exista vreo diferenta intre urmatorii termeni si care ar fi pe scurt aceste diferente: - Valoare de piata - Valoare prin metoda ... (vezi toată discuția)
Despre coeficientul de uzura Lylyca Lylyca Domnilor experti, vă rog să mă ajutaiţi in a găsi răspuns la următoarea intrebare : Cum se consideră durata vormata de fuctionare a unui obiect ... (vezi toată discuția)