Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Diferente intre termeni expertiza constructii - cu ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Diferente intre termeni expertiza constructii - cu referire la evaluare constructii.

Va rog sa ma lamuriti daca exista vreo diferenta intre urmatorii termeni si care ar fi pe scurt aceste diferente:
- Valoare de piata
- Valoare prin metoda costului standard
- Valoare prin metoda costului de inlocuire
- Valoarea unitara prin abordarea costului de inlocuire IROVAL Bucuresti
Va multumesc
Buna ziua,

NU se poate spune ca exista diferente sau asemanari intre notiunile mentionate de Dvs. deoarece cele de la alin. 2-4 sunt unele dintre abordarile (metodele, modurile) general acceptate prin care se estimeaza cea de la alin.1 recte valoarea de piata.

Pentru studiu vezi: Standardele de evaluare editate de ANEVAR - IROVAL (siteul: [ link extern ] /).

Cu stima,
legalmgm
Buna ziua,

Am sa fac si eu cateva precizari:
- "metoda costului standard" nu este prevazuta in STANDARDELE DE EVALUARE 2013.
- deasemenea nu se mai vorbeste de "metoda costului..." ci de "abordarea prin cost" (in standardele mai vechi aparea "metoda costului").

definitii:

Valoarea de piaţă – suma estimată pentru care un activ sau o datorie ar putea fi schimbat(ă) la data evaluării, între un cumpărător hotărât şi un vânzător hotărât, într-o tranzacţie nepărtinitoare, după un marketing adecvat şi în care părţile au acţionat fiecare în cunoştinţă de cauză, prudent şi fără constrângere.

Valoarea de piata se poate determina prin trei abordari :

Abordarea prin cost – oferă o indicaţie asupra valorii, prin utilizarea
principiului economic conform căruia un cumpărător nu va plăti mai mult
pentru un activ, decât costul necesar obţinerii unui activ cu aceeaşi utilitate,
fie prin cumpărare, fie prin construire.

Abordarea prin piaţă – oferă o indicaţie asupra valorii prin compararea
activului subiect, cu active identice sau similare, al căror preţ se cunoaşte.

Abordarea prin venit – oferă o indicaţie asupra valorii, prin convertirea
fluxurilor de numerar viitoare într-o singură valoare a capitalului.

Cost de înlocuire - acesta reprezintă costul de înlocuire a proprietăţii cu un echivalent
modern, la data evaluării.