Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de vanzare cumparare ??
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de vanzare cumparare ??

Buna ziua,
In urma decesului tatalui meu, mama mea si cu fratele meu locuiesc impreuna in casa parinteasca... la vremea respectiva eu am renuntat la mostenire in favoarea fratelui meu... acum fratele meu este in proces de divort cu sotia lui... parintii mei au fost singurii proprietari ai casei...
Mama mea vrea sa-mi treaca toata partea ei pe numele meu... ce act trebuie incheiat astfel incat sa nu poata fi atacat mai tarziu prin proces...
Daca actul de vanzare cumparare este singura solutie, in ce consta si cat costa incheierea acestui act?
Eu locuiesc in strainatate si-mi este aproape imposibil sa ajung in Romania... care sunt procedurile in acest caz?
In urma decesului tatalui meu, singurul act incheiat a fost actul de mostenire... mama mea poate sa vanda partea ei numai pa baza acestui act, s-au trebuie facuta iesirea din indiviziune impreuna cu fratele meu?
Multumesc mult
1. Divortul fratelui nu are nici o legatura cu bunurile mostenite de acesta (sunt bunuri proprii ale fratelui care nu fac obiectul partajului cu sotia acestuia)
2. Mama va poate vinde cota pe care o detine fara a face un partaj cu fratele. Urmare a acestui fapt dvs. veti "lua locul mamei" adica veti fi in indiviziune cu fratele.