Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune

buna ziua,

se poate anula prin uzucapiune un titlu de proprietate insotit de proces verabal de punere in posesie avand in vedere ca au trecut 13 ani
cred ca-i vorba de o reconstituire pe vechiul amplasament..care, vechi amplasament la data reconstituirii era ocupat cu curti constructii..
de aceea, cred ca trebuie anulat, cel putin in parte titlul..pt suprafata avuta in posesie la data reconstituirii celuilalt ..si invocata uzucapiunea..
comisiile de aplicare a legii 18 de multe ori au reconstituit, functie de interese, pe vechile amplasamente, desi acest lucru nu se putea..legal
altfel, un art din l18 sau din normele de alicare, nu-mi amintesc exact, spun ca reconstituirea se face pe baza planurilor parcelare la data intrarii in vigoare a legii 18..
asta e si motivul -incalcarea art pe care nu mi-l amintesc-pt care vedem reconstituiri pe terenul de sub casa sau curti
curti constructii care exista de 50 de ani
;)
situatia sta cam asa: Soacra mea a avut un teren si o casa in suprafata totala de 1400 mp.
In 1986 a vandut casa si o parte din teren in suprafata totala de 1000
mp. Restul de 400 mp ( pe schita este terenul necolorat in negru) au
ramas acolo, ea spunandu-i cumparatorului ca intr-o zi o sa faca ceva
cu acest teren si sa nu-l foloseasca. Acesta insa, l-a ingradit si l-a
folosit construind pe el si punand vita de vie. La sfarsitul lui 2009
am fost sunati de acest om sa ne roage sa mergem la primarie sa facem
"actele" cu acest teren astfel incat sa poata da drumul la o
constructie de casa, el initial fiind singur la primarie si cerand
autorizatie de constructie pentru care, logic a fost refuzat. Cand a
vazut ca noi nu vrem sa vindem ne-a facut dosar de uzucaptiune. Atunci
noi am facut dosar de tulburare de posesie. In urma unei sentinte
judecatoresti, s-a stabilit ca acest teren trebuie delimitat si
masurat de catre un expert, fapt care s-a intamplat sambata aceasta.
Expertul i-a masurat cei 1000 mp ai lui si cei 400 mp ai nostri pe
care de altfel avem si un titlu de proprietate ( 378 mp).In urma
masuratorilor a mai reiesit si o diferenta de 35 mp. El ne-a sfatuit
sa picam la intelegere si ne-a dat si o eventuala imparteala astfel
incat sa fie bine pentru amandoi. Acesta schita facuta de expert va
merge si la politie unde ne vom intalni cu totii. Ideal ar fi sa picam
de acord si de aici e simplu, terminandu-se conflictul; el renunta la
acuzatia de uzucaptiune si noi la tulburarea de posesie. Intrebarea
este: daca el nu accepta si va merge mai departe cu uzucaptiunea, la
noi care este urmatorul pas? Am inteles ca ne va darama tulburarea de
posesie pentru ca nu am avut semne , gard sau tarusi pusi pe acel
teren.....oare ce e de facut?
situatia sta cam asa: Soacra mea a avut un teren si o casa in suprafata totala de 1400 mp.
In 1986 a vandut casa si o parte din teren in suprafata totala de 1000
mp. Restul de 400 mp ( pe schita este terenul necolorat in negru) au
ramas acolo, ea spunandu-i cumparatorului ca intr-o zi o sa faca ceva
cu acest teren si sa nu-l foloseasca. Acesta insa, l-a ingradit si l-a
folosit construind pe el si punand vita de vie. La sfarsitul lui 2009
am fost sunati de acest om sa ne roage sa mergem la primarie sa facem
"actele" cu acest teren astfel incat sa poata da drumul la o
constructie de casa, el initial fiind singur la primarie si cerand
autorizatie de constructie pentru care, logic a fost refuzat. Cand a
vazut ca noi nu vrem sa vindem ne-a facut dosar de uzucaptiune. Atunci
noi am facut dosar de tulburare de posesie. In urma unei sentinte
judecatoresti, s-a stabilit ca acest teren trebuie delimitat si
masurat de catre un expert, fapt care s-a intamplat sambata aceasta.
Expertul i-a masurat cei 1000 mp ai lui si cei 400 mp ai nostri pe
care de altfel avem si un titlu de proprietate ( 378 mp).In urma
masuratorilor a mai reiesit si o diferenta de 35 mp. El ne-a sfatuit
sa picam la intelegere si ne-a dat si o eventuala imparteala astfel
incat sa fie bine pentru amandoi. Acesta schita facuta de expert va
merge si la politie unde ne vom intalni cu totii. Ideal ar fi sa picam
de acord si de aici e simplu, terminandu-se conflictul; el renunta la
acuzatia de uzucaptiune si noi la tulburarea de posesie. Intrebarea
este: daca el nu accepta si va merge mai departe cu uzucaptiunea, la
noi care este urmatorul pas? Am inteles ca ne va darama tulburarea de
posesie pentru ca nu am avut semne , gard sau tarusi pusi pe acel
teren.....oare ce e de facut?
Din 1986 si pana in prezent cine a folosit terenul? Din cate rezulta din dispozitiile legilor 58 si 59 din 1974 (in vigoare in 1986) terenurile nu puteau face obiectul vanzarii. Cum de sustineti ca s-au vandut 1000 mp in 1986?Cum ati pastrat proprietatea asupra 400 mp daca ati vandut 1400 mp in 1986?
in 1987 am vandut aceasta csa cu dependinte situata pe un teren in suprafata totala de 1298 mp...acum va citez din actul de vanzare cumparare : " suprafata de 250 mp cota aferenta constructiei, cota indiviza din totalul de 1298 mp nu a fost obiectul instrainarii, intrand in proprietate de stat cf art 30 lg 58/1974". in 1994 am fost instiintati de catre primarie ca trebuie ridicat titlul de proprietate pe un teren situat in curtea casei vandute in 87, titlu in care sunt consemnati vecinii si care este insotit si de un proces verbal de punere in posesie cu 378 mp. inca de la eliberarea acestui act, ne-am dus la acest om si l-am rugat sa ne lase sa intram pe teren si sa-si dea jos gardul. acest lucru nu s-a intamplat nici pana in ziua de azi. acest teren este determinat si pe o harta a primarieidar nu are cadastru si intabulare. noi i-am platit insa impzitele si suntem la zi. in 2009 iar i-am cerut sa dea gardul jos si sa ne lase sa intram...iar el...ne-a facut dosar de uzucapiune...si atunci si noi de tulburare de posesie. se intrunesc elementele ptr infractiunea de tulburare de posesie? el cu uzucapiunea lui, ne poate anula titlul de proprietate? cum intam pe teren?
multumesc foarte mult!