avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... factura vanzare imobil
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

factura vanzare imobil

Pot sa vand un imobil de pe persoana juridica pe persoana fizica numai pe baza de factura fiscala, fara sa fac contract notarial? Ce TVA se aplica ? Imobilul este o cladire in propietatea firmei in prezent si care doresc sa-l vand.
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 00:24, 23 August 2010
Trebuie sa incheiati act notarial pentru imobil, factura nu va fi suficienta cumparatorului PF sa-si dovedeasca dreptul si sa-l intabuleze.
Translatiile (inclusiv vanzarile) de bunuri imobile intre vii se fac numai pe baza unui act autentic.
Ultima modificare: Duminică, 22 August 2010
legalmgm, utilizator

Translatiile (inclusiv vanzarile) de bunuri imobile intre vii se fac numai pe baza unui act autentic.
Depinde daca SC este platitoare de TVA sau nu.
Ultima modificare: Duminică, 22 August 2010
legalmgm, utilizator
eu cred ca da..finnd vb de o constructie, activ al sc,,
desigur cu tva..ca la orice activ:)
Ultima modificare: Duminică, 22 August 2010
ContSters163072, utilizator
Multumesc,pt.raspuns.Totusi factara fiscala emisa impreuna cu un contract de vanzare-cumparare facut de firma este dovada clara de propietate.De ce trebuie sa mai platesc taxe notariale, notarului cand si srl-ul poate sa redacteze un contract asemenea ca la notariat, firma plateste impozitul si TVA-ul aferent conform inregistrarilor contabile.Precizez ca PF este unul din asociatii firmei.
Am inteles ca exista aceasta posibilitate dar doresc sa mai verific.
Daca puteti sa-mi indicati legislatie care arata imposibilitatea(sau posibilitatea) va multumesc.

Alte discuții în legătură

Mijloc fix ContSters98540 ContSters98540 In 1972 firmei la care lucrez i-a fost atribuit printr-un protocol de catre Ministerul Energiei Electrice un bloc de apartamente de nefamilisti, ca mijloc fix. ... (vezi toată discuția)
Mostenitori luciano72 luciano72 un act de vanzare cumparare facut de mana din care un cumparator este si martor si fara a fi prezent un notar ,este valabil? (vezi toată discuția)
Contract de vanzare-cumparare atestat de avocat sau autentificat de notar? PAS22 PAS22 Pentru vanzarea-cumpararea doar a unui garaj (constructie provizorie)al carui teren apartine primariei, este obligatorie incheierea contractului in forma ... (vezi toată discuția)