Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... factura vanzare imobil
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

factura vanzare imobil

Pot sa vand un imobil de pe persoana juridica pe persoana fizica numai pe baza de factura fiscala, fara sa fac contract notarial? Ce TVA se aplica ? Imobilul este o cladire in propietatea firmei in prezent si care doresc sa-l vand.
Trebuie sa incheiati act notarial pentru imobil, factura nu va fi suficienta cumparatorului PF sa-si dovedeasca dreptul si sa-l intabuleze.
Translatiile (inclusiv vanzarile) de bunuri imobile intre vii se fac numai pe baza unui act autentic.
legalmgm, utilizator

Translatiile (inclusiv vanzarile) de bunuri imobile intre vii se fac numai pe baza unui act autentic.
Depinde daca SC este platitoare de TVA sau nu.
legalmgm, utilizator
eu cred ca da..finnd vb de o constructie, activ al sc,,
desigur cu tva..ca la orice activ:)
ContSters163072, utilizator
Multumesc,pt.raspuns.Totusi factara fiscala emisa impreuna cu un contract de vanzare-cumparare facut de firma este dovada clara de propietate.De ce trebuie sa mai platesc taxe notariale, notarului cand si srl-ul poate sa redacteze un contract asemenea ca la notariat, firma plateste impozitul si TVA-ul aferent conform inregistrarilor contabile.Precizez ca PF este unul din asociatii firmei.
Am inteles ca exista aceasta posibilitate dar doresc sa mai verific.
Daca puteti sa-mi indicati legislatie care arata imposibilitatea(sau posibilitatea) va multumesc.