Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul asimilat in cazul trecerii de la pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul asimilat in cazul trecerii de la pensie anticipata partiala la pensie pensie pentru limita de varsta

daca te pensionezi anticipat mai beneficiezi la vechime de anii de facultate (la zi ) in momentul in care implinesti varsta legala de pensionare ?

cu stima
Tamara
Perioada in care o persoana a urmat cursurile de zi ale unvatamantului universitar este perioada asimilata stagiului de cotizare (art. 38, alin. 1, lit. b) din Legea nr. 19/2000). Cand se trece de la pensie anticipata la pensie pentru limita de varsta, drepturile de pensie se recalculeaza, adaugandu-se si perioadele asimilate.

ART. 52 - Legea nr. 19/2000
Începând cu data de 1 ianuarie 2011, la împlinirea vârstelor de pensionare prevăzute de prezenta lege pensia anticipată parţială devine pensie pentru limită de vârstă şi se recalculează prin eliminarea diminuării prevăzute la art. 50 alin. (2) şi prin adăugarea perioadelor asimilate şi a eventualelor stagii de cotizare realizate în perioada de anticipare.