Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... am muncit la negru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

am muncit la negru

buna ziua, de curand am aflat ca nu am avute forme legale, cartea de munca nu mi-a fost intregistrata, contract de munca nu am avut si pana la 1 septembrie sunt obligata sa plec pentru ca ei nu ma mai pot tine. Asa am aflat ca am lucrat la negru, cand am incercat sa-mi fac actele de somaj. As vrea sa stiu ce pot face.
va multumesc.
O vizita la ITM si sa le povestiti si lor ce ne-ati spus si noua.
Daca puteti dovedi in vreun fel ca ati lucrat acolo este foarte bine puteti face o plangere catre ITM ,dar daca nu aveti cum dovedi este mai greu.Data viitoare cand veti fi angajata sa solicitati un exemplar al CM inregistrat la ITM.Va uitati la data inceperii activitatii din contract si daca nu il primiti in maxim 20 de zile de la acea data inseamna ca nu l-au inregistrat si veti pati la fel ca acum.:luck:
Din ITM se pot scurge informaţii şi poate fi pus în temă angajatorul. Merită făcută o plângere penală împotriva angajatorului pentru înşelăciune, evaziune fiscală! Trebuie dovedită activarea în firmă prin orice mijloace (martori- alţii decât rudele apropiate, înscrisuri). După ce aveţi probele, faceţi o sesizare scrisă la ITM prin care înştiinţaţi că aţi depus plângere la Parchet/Politie.Vă constituiţi parte civilă în procesul penal şi veţi emite pretenţii de daune morale şi materiale, veţi cere înscrierea perioadei lucrate în carnetul de muncă, plata la zi a obligaţiilor angajatorului. Chiar dacă nu puteţi dovedi pe parcursul actelor premergătoare a urmăririi penale, în cele din urmă cheltuielile privind plângerea dvs. rămân în sarcina statului, fără a fi pusă să cheltuiţi ceva. Succes!