Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Hotarari CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Hotarari CEDO

Cine poate sa-mi spuna in ce sectiune a Monitorului Oficial se publica Hotararile CEDO ?
Monitorul Oficial - Partea I.
Multumesc mult !
Da, in partea a I-a, dar se publica doar hotararile in care parte a fost statul roman.
Ati avut judecata si vreti sa cereti revizuirea hotararii?

avocat Claudiu Lascoschi
Buna ziua !
Scuze pentru intirzierea raspunsului ! Intr-un conflict de munca, datorita faptului ca angajatorul a indus salariatul in eroare cu anumite informatii, actiune in baza careia a fost semnat un Act aditional la Contractul individual de munca, s-a pierdut procesul de contestare a deciziei (prealabile Actului Aditional) la Tribunal si la Curtea de Apel.
Doresc sa stiu daca mai sunt sanse de cistig la CEDO ! Multumesc.
Indiferent de natura procesului ( penal, civil, comercial, contencios administrativ, etc.) care s-a finalizat, Curtea Europeana a Drepturilor Omului ( C.E.D.O. ) nu poate fi sesizata de persoana care se considera victima unei incalcari a drepturilor si libertatilor fundamentale ale omului decat in termen de 6 luni, calculate de la data pronuntarii ultimei hotarari judecatoresti pronuntate de instanta nationala ( decizia instantei de recurs).
Cu alte cuvinte, dupa momentul epuizarii cailor de recurs interne, persoana lezata prin hotararea pronuntata de ultima instanta de judecata, trebuie ca in termen de 6 luni sa formuleze cererea si sa sesizeze in scris C.E.D.O.

Nimeni nu va poate spune daca veti castiga sau nu la CEDO.