Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Cerere dosar CEDO - termen de depunere
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Cerere dosar CEDO - termen de depunere

Buna ziua,
va rog sa imi spuneti daca pentru a trimite un dosar la CEDO,exista o perioada limita de timp intre pronuntarea hotararii definitive si irevocabile in tara,si inscrierea dosarului la CEDO.(am auzit ca este o limita de 6 luni???)multumesc anticipat.
Curtea Europeana a Drepturilor Omului ( C.E.D.O. ) nu poate fi sesizata de persoana care se considera victima unei incalcari a drepturilor si libertatilor fundamentale ale omului decat in termen de 6 luni, calculate de la data pronuntarii ultimei hotarari judecatoresti pronuntate de instanta nationala ( decizia instantei de recurs).

Cu alte cuvinte, dupa momentul epuizarii cailor de recurs interne, persoana lezata prin hotararea pronuntata de ultima instanta de judecata, trebuie ca in termen de 6 luni sa formuleze cererea si sa sesizeze in scris C.E.D.O.

Detalii mai gasiti si aici
www.avocatnet.ro/content/for...

Sesizarea dupa cele 6 luni, va fi respinsa ca tardiva.
multumesc mult pentru raspunsuri.
afd17, utilizator