Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dizolvare srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dizolvare srl

Buna ziua,
Care este cea mai simpla si mai putin costisitoare procedura pentru dizolvarea unui SRL cu asociat unic care in momentul de fata are activitatea suspendata?
Buna ziua,
In situatia descrisa de d-voastra, ati putea opta pentru procedura voluntara, care presupune:

Etapa 1. Intocmirea si depunerea unui dosar de dizolvare, urmata de publicarea in Monitorul Oficial a Hotararii de dizolvare,
Termen de rezolvare: aproximativ 5-6 saptamani;
Taxe Registrul Comertului: 270 - 300 lei.

Etapa 2. Intocmirea si depunerea dosarului de radiere, impreuna cu un bilant contabil de lichidare, plus un Certificat de atestare fiscala, care sa dovedeasca faptul ca firma nu are datorii catre stat,
Termen de rezolvare: aproximativ 1-2 saptamani;
Taxe Registrul Comertului: 200 - 250 lei.

Bineinteles, la costurile mentionate mai sus, se vor adauga onorariile specialistilor la care veti apela..
si daca firma are datorii catre stat?
Dosarul de dizolvare ce trebuie sa cuprinda, in afara de hotarare?
Daca aveti datorii catre stat, nu veti putea parcurge procedura, decat dupa ce le veti achita..
indicat este sa cereti insolventa, pentru a scapa de firma.
depinde ce datorii aveti la stat.