Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O sa-mi pierd casa?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O sa-mi pierd casa?

Sa va spun pe scurt care este problema.
Am cumparat acum 2 ani o garsoniera (17.000 E).
Sunt al treilea proprietar.
Primul propietar, dupa ce i-a murit sotia, a facut un certificat de mostenitor fals prin care spune ca e singur, fara copii.
A vandut apartamentul pe baza acestui certificat. Eu l-am cumparat legat de la al doilea propietar fara sa stiu ca primul propietar a facut un act fals. Nu cred ca al doilea propietar stie de poveste..cert este ca...acum fiul primului propietar isi cere drepturile...adika un sfert din apartament.

Eu ce pot sa fac.
Pana acum s-a anulat certificatul de mostenitor..si cele 2 contracte de vanzare-cumpare care s-au facut pe baza acestui certificat intre primul prop - al doilea si intre al doilea - si eu.
L-am dat in judecata pe primul prop pt fals si inselaciune
Judecatorul a cerut o expertiza...
Primul propietar este in puscarie pentru mai multe fapte.
Al doilea prop nu e de gasit.

Sa zicem ca pot castiga de la el 3 parti din apartament (ca ne-a inselat) dar cu partea fiului ce fac ?:(
De ce treb sa-i dau eu bani pentru ce a facut ta-su ?:(

Am dat bani la avocati....si sunt bagat in procesul asta...fara nicio vina..
Eu am cumparat apart perfect legal.

Ce pot sa fac.
Sunt disperat.

Multumesc anticipat
alex_g, utilizator
din pacate asa este legal anularea unui act duce la anularea actelor subsecvente acestuia....si este corect....priveste pe fiul prejudiciat....tu ai dreptul sa iti recuperezi banii de la cel care ti-a vandut tie ....garantie pentru evicitiune a vanzatorului la valoarea actuala a bunului.....:(
"garantie pentru evicitiune a vanzatorului la valoarea actuala a bunului"

Poti sa-mi zici si in romana..ca sunt paralel cu termenii :)

Si daca pers de la care am cumparat, nu mai are banii?
Sa zica ca nici el nu stia de inselaciune..atunci ce fac?

Multumesc
alex_g, utilizator
Vanzatorul este obligat sa garanteze cumparatorului linistita folosinta a bunului.
Il chemati in garantie pe al doilea proprietar, de la care ati cumparat dvs, acesta la randul sau il cheama in garantie pe primul.
Primul vanzator va fi obligat sa va despagubeasca la valoarea actuala a imobilului.
...eu zic asa ca aparenta evidenta creaza drept...principiu de drept ...adica dreptul dvs ramine in picioare...sa se despagubeasca fiul de la taicasu...cm de most. nu era fals...speta reala povestita de profu meu din fac....un cetatean falsifica un bilet la loto...premiu un auto...inminarea lui se facea in pauza unui meci...lume multa adunata pe stadion...se face inminarea premiului dupa care dupa ceva vreme se constata ca era fals...asta ramine cu premiu...aplicarea principiului aparentei in drept... dupsa aceea a raspuns pe penal pentru fals, inselaciune,bla, bla, repararea prejudiciului pe civil da a ramas cu auto...
Maine este penultima infatisare..din cate am inteles.
O sa revin cu detalii maine.
Este destul de complex cazul si sper sa nu fie de durata.