Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incalcarea dreptului la intimitate.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incalcarea dreptului la intimitate.

Lucrez in cadrul unei companii de IT cu pretentii. Am fost in concediu 1 saptamana, timp in care managera impreuna cu un coleg mi-au verificat laptopul si intre altele mi-au "spart" contul de yahoo si si-au "insusit", salvat o serie de conversatii din arhiva. Laptopul mi-a fost returnat pe birou ca si cand nu a fost atins. Precizand ca Regulamentul de Ordine Interioara nu interzice utilizarea acestui program de comunicare, care de altfel este utilizat de toti angajatii, imi puteti spune va rog daca aceasta intamplare constituie o incalcare a legii. - exista dovezi pe laptop si martori care pot confirma cele spuse. Nu sunt doar simple banuieli.

Va multumesc.
intr-adevar c s-a petrecut acolo, este o infractiune pt care dvs puteti sa le faceti plangere penala.
violarea secretului corespondentei se pedepsete cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani (art 195 cp). important e sa aveti dovezi, iar colegii dvs sa isi mentina declaratia si la politie
Situatia este cumva incurcata.
Nu aveau dreptul de a va sparge parola dar daca ati savarsit vreo infractiune se pot ivi probleme si pentru dvs.
Ar fi bine sa incercati sa consultati un avocat pentru a stii exact daca este sau nu indicat sa depuneti plangere penala.
Si mie imi pare ca este vorba de savarsirea unei infractiuni dar nu sunteti obligat sa depuneti plangere penala.
Oalta problema privitoare la probatiunea plangerii dvs. ar fi aceea ca daca nu se stabileste autorul faptei plangerea dvs. va fi greu de solutionat...

avocat Claudiu Lascoschi
Daca au accesat e-mail-ul dvs. persoanal (nu cel al companiei) pot fi acuzati de ce a spus gi_jane2 mai sus.
Daca era cont de e-mail al companiei, e discutabil.
Daca era cont de e_mail al companiei nu mai este vorba de infractiunea respectiva.