avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cotizatia de sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cotizatia de sindicat

in ccm la nivel de unitate este prevazut ca membrii de sindicat platesc 1% cotizatia, iar cei care nu sunt membrii0.5%.
Este corect sa mi se ia banii din salar din moment ce eu nu am cerere de adeziune in sindicat? Este prevazuta aceasta taxa in vreun art. de lege?
Cel mai recent răspuns: ctynn , utilizator 12:04, 24 August 2010
in caz ca nu sunteti de acord cu acea cotizatie renuntati la drepturile negociate in c.c.m. si prin urmare negociati-va clauzele c.i.m.-ului.
multumesc pt raspuns deci sa inteleg ca este legal.Exista cumva vreun text de lege care sa prevada acest lucru?
Eu am gasit doar "partile contractante vor conveni, printr-o clauza expresa,
ca salariatii asupra carora se intind efectele contractului colectiv de munca negociat, altii
decat membrii de sindicat, sa plateasca o contributie pentru desfasurarea negocierilor
colective, care sa nu fie mai mica de 0,6% din salariu dar care sa nu depaseasca
valoarea contributiei sindicale. Aceasta contributie urmeaza a forma un fond separat
utilizat exclusiv pentru pregatirea si desfasurarea negocierilor colective" La asta se refera?desi nu cred
c.c.m. aplicabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributie pentru desfasurarea negocierilor colective Instantlife Instantlife CCMUN 2007-2010 ART.103: In contractele colective de munca incheiate la nivel de unitate de catre sindicate in numele salariatilor, partile contractante vor ... (vezi toată discuția)
contributia nemembrilor de sindicat amisilisteanu amisilisteanu Ce lege reglementeaza contributia nemembrilor de sindicat? (vezi toată discuția)
Drepturile angajatului marietaciolan marietaciolan Buna ziua,sint bugetara de 20 de ani,de vreo 4-5 anini se retine cotizatie non sindicala,nu am mai primit bonuri de masa de aproximativ 2 ani ,ce nelamurire am ... (vezi toată discuția)