Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cotizatia de sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cotizatia de sindicat

in ccm la nivel de unitate este prevazut ca membrii de sindicat platesc 1% cotizatia, iar cei care nu sunt membrii0.5%.
Este corect sa mi se ia banii din salar din moment ce eu nu am cerere de adeziune in sindicat? Este prevazuta aceasta taxa in vreun art. de lege?
in caz ca nu sunteti de acord cu acea cotizatie renuntati la drepturile negociate in c.c.m. si prin urmare negociati-va clauzele c.i.m.-ului.
multumesc pt raspuns deci sa inteleg ca este legal.Exista cumva vreun text de lege care sa prevada acest lucru?
Eu am gasit doar "partile contractante vor conveni, printr-o clauza expresa,
ca salariatii asupra carora se intind efectele contractului colectiv de munca negociat, altii
decat membrii de sindicat, sa plateasca o contributie pentru desfasurarea negocierilor
colective, care sa nu fie mai mica de 0,6% din salariu dar care sa nu depaseasca
valoarea contributiei sindicale. Aceasta contributie urmeaza a forma un fond separat
utilizat exclusiv pentru pregatirea si desfasurarea negocierilor colective" La asta se refera?desi nu cred
c.c.m. aplicabil