Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contributie pentru desfasurarea negocierilor colective
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contributie pentru desfasurarea negocierilor colective

CCMUN 2007-2010 ART.103: In contractele colective de munca incheiate la nivel de unitate de catre sindicate in numele salariatilor, partile contractante vor conveni, printr-o clauza expresa, ca salariatii asupra carora se intind efectele contractului colectiv de munca negociat, altii decat membrii de sindicat, sa plateasca o contributie pentru desfasurarea negocierilor colective, care sa nu fie mai mica de 0,6% din salariu dar care sa nu depaseasca valoarea contributiei sindicale. Aceasta contributie urmeaza a forma un fond separat utilizat exclusiv pentru pregatirea si desfasurarea negocierilor colective.

Intrebari :
1. Poate angajatorul sa-i retina cotizatia unui salariat care nu este membru de sindicat fara acceptul expres al salariatului?
2. Din moment ce nu se specifica frecventa cotizarii, putem sa presupunem ca aceasta poate fi anuala sau doar de cate ori se negociaza CCM la nivel de unitate?

Va multumesc
Instantlife a scris:

CCMUN 2007-2010 ART.103: In contractele colective de munca incheiate la nivel de unitate de catre sindicate in numele salariatilor, partile contractante vor conveni, printr-o clauza expresa, ca salariatii asupra carora se intind efectele contractului colectiv de munca negociat, altii decat membrii de sindicat, sa plateasca o contributie pentru desfasurarea negocierilor colective, care sa nu fie mai mica de 0,6% din salariu dar care sa nu depaseasca valoarea contributiei sindicale. Aceasta contributie urmeaza a forma un fond separat utilizat exclusiv pentru pregatirea si desfasurarea negocierilor colective.

Intrebari :
1. Poate angajatorul sa-i retina cotizatia unui salariat care nu este membru de sindicat fara acceptul expres al salariatului?
2. Din moment ce nu se specifica frecventa cotizarii, putem sa presupunem ca aceasta poate fi anuala sau doar de cate ori se negociaza CCM la nivel de unitate?

Va multumesc

Respectiva contributie se plateste doar in cazul in care exista clauza respectiva expres prevazuta, clauza in care este stabilita cu exactitate valoare sau procentul care se aplica la salariu.
In pus plata ei se face catre sindicatul reprezentativ nu se retine de catre angajator si nici nu se utilizeaza de catre acesta la fel cum nici cotizatia sindicala nu se retine de catre angajator ci se plateste sindicatului al carui membru este salariatul. In plus salariatul care nu este membru trebuie sa fie informat care este contributia pe care o plateste membrul sindicatului reprezentativ.