Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Plata C.A.S -ului in Spania ?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Plata C.A.S -ului in Spania ?

Buna ,am o nelamurire ,poate cineva stie sa ma informeze...
Scriu pe scurt,tatal meu plateste C.A.S-ul de 40 ani.a venit in Spania in concediu ,la doua zile a juns in spital,l-au depistat de cancer,l-au operat ,etc, era urgent,inca este in spital ,are cam o luna de spitalizare. cum se procedeaza in astfel de cazuri,C.A.S-ul plateste spitalizarea din Spania?sunt f multi bani ,ce trebuie sa faca? Va rog frumos daca cunoasteti sa-mi ziceti si mie.Multumesc
Buna ziua.
Cred ca ar fi mai bine sa postati in sectiunea "somaj, asigurari sociale si asistenta sociala".
Numai bine.
Dar poate va ajuta si aici cineva. Multa sanatate.
Cand a plecat in Spania nu a avut si polita de calatorie care acopera urgentele? Dar card european de sanatate a avut? Daca nu a avut nici una nici alta atunci va fi aproape imposibil sa va plateasca CAS-ul operatia si spitalizarea. Imi pare nespus de rau.
AndreiHeresanu a scris:

Dar poate va ajuta si aici cineva. Multa sanatate.

Va multumesc !
Adrian.Tudor a scris:

Cand a plecat in Spania nu a avut si polita de calatorie care acopera urgentele? Dar card european de sanatate a avut? Daca nu a avut nici una nici alta atunci va fi aproape imposibil sa va plateasca CAS-ul operatia si spitalizarea. Imi pare nespus de rau.

Ufff , nu a avut cardul european de sanatate ,nu am stiut de el,a avut o asigurare privata CORIS care a fost valabila pana pe 3 August , avea biletul luat pt intoarcerea in Romania pe 2 August..... Va multumesc.