avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Plata C.A.S -ului in Spania ?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Plata C.A.S -ului in Spania ?

Buna ,am o nelamurire ,poate cineva stie sa ma informeze...
Scriu pe scurt,tatal meu plateste C.A.S-ul de 40 ani.a venit in Spania in concediu ,la doua zile a juns in spital,l-au depistat de cancer,l-au operat ,etc, era urgent,inca este in spital ,are cam o luna de spitalizare. cum se procedeaza in astfel de cazuri,C.A.S-ul plateste spitalizarea din Spania?sunt f multi bani ,ce trebuie sa faca? Va rog frumos daca cunoasteti sa-mi ziceti si mie.Multumesc
Cel mai recent răspuns: dnd76 , utilizator 16:15, 29 Noiembrie 2011
Buna ziua.
Cred ca ar fi mai bine sa postati in sectiunea "somaj, asigurari sociale si asistenta sociala".
Numai bine.
Dar poate va ajuta si aici cineva. Multa sanatate.
Cand a plecat in Spania nu a avut si polita de calatorie care acopera urgentele? Dar card european de sanatate a avut? Daca nu a avut nici una nici alta atunci va fi aproape imposibil sa va plateasca CAS-ul operatia si spitalizarea. Imi pare nespus de rau.
AndreiHeresanu a scris:

Dar poate va ajuta si aici cineva. Multa sanatate.

Va multumesc !
Adrian.Tudor a scris:

Cand a plecat in Spania nu a avut si polita de calatorie care acopera urgentele? Dar card european de sanatate a avut? Daca nu a avut nici una nici alta atunci va fi aproape imposibil sa va plateasca CAS-ul operatia si spitalizarea. Imi pare nespus de rau.

Ufff , nu a avut cardul european de sanatate ,nu am stiut de el,a avut o asigurare privata CORIS care a fost valabila pana pe 3 August , avea biletul luat pt intoarcerea in Romania pe 2 August..... Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa spitalizare sulita maria sulita maria Buna sunt asigurata in România (nu am card european de asigurarae,doar card de sanatate)am fost in vacanta Croatia si am fost spitalizata 4zile internata,unde ... (vezi toată discuția)
Cetatean roman internat in spital in spania elenaiftimie elenaiftimie BUna ziua! Va rog urgent sa ma ajutati. Fratele meu a fost gasit pe strada in Barcelona si dus de urgenta la spitalul de psihiatrie din Barcelona, pentru ... (vezi toată discuția)
Accident rutier mortal in franta teiu teiu In urma unui accident mortal in Franta, tatal meu a decedat, iar bunica in stare grava a fost internata la spital in Franta. Masina distrusa aproape in ... (vezi toată discuția)