Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract angajare cu clauza de reziliere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract angajare cu clauza de reziliere

Buna ziua!
Ma poate lamuri cineva daca se poate incheia un contract de munca legal in care sa fie stipulata ca si clauza de reziliere o suma de bani?
Mai concret: stipularea interzicerii dreptului de a mai lucra la firme concurente pe o perioada determinata, in cazul in care angajatul doreste desfacerea contractului de munca in cauza, precum si administrarea ori asocierea la firme concurente, cu acelasi CAEN.
Se poate pune in aplicare un astfel de contract?
Care ar fi organul legal ce ar putea fi sesizat in cazul incalcarii lui in scopul probatiunii?

Cititi art. 21 - 24 din Codul Muncii si va veti lamuri.
Si o alta intrebare:
este legal ca un angajat sa lucreze la 2 firme concurente in acelasi timp?
Va multumesc pt raspuns, am citit prevederile indicate dar de acolo reiese ca daunele pot fi cerute numai angajatului; dar ceea ce as fi eu interesat este daca se pot cere daune interese firmei la care lucreaza, acestea putind fi mai consistente si mai usor de executat (in lipsa partii materiale mergindu-se pina la inchiderea firmei respective).
clientY, utilizator
1. Atata timp cat nu are o clauza de neconcurenta in niciun cim, este legal:)
2. Nu puteti cere despagubiri pentru daune interese firmei concurente unde ar putea fi angajata acea persoana, deoarece contractul in care inserati clauza de neconcurenta isi produce efecte doar intre parti (dvs si salariat). Conventiile nu au efect decât între partile contractante...