Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... pasaport
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

pasaport

buna pot face pasaport unui minor dupa ce am avut incredintare sa prin hoterare definitiva irevocabila fara acordul tatalui (nu suntem casatoriti ) si ce acte trebuie sa prezint unde se fac pasapoartele trebuie sa prezint si hotararea ? va multumesc anticipat pt raspuns :(
da, puteti.va trebuie hotararea definitiva si irevocabila, in original.
Pasaport puteti face minorului fara a avea nevoie de acordul tatalui.

In situatia in care veti dori sa-l scoateti din tara aveti nevoie de acordul celuilalt parinte dat in fata notarului de preferinta.
Deci, ii puteti face pasaport copilului minor NUMAI cu certif.de nastere si hotararea def.si irevocabila prin care vi s-a incredintat dv. minorul.
Pentru a iesi cu minorul din tara va trebuie la frontiera doar pasaportul copilului si hotararea def.si irevocabila tradusa si legalizata in limba statului unde veti merge si atat.Nu va trebuie nici un fel de semnatura din partea tatalui daca minorul v-a fost incredintat dv.
Cabinet Avocat Serghie Daniela Cristina, Avocat
ii faceti pasaport avand hotararea de incredintare si iesiti cu minorul din tara cu aceeasi hotarare