Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit minim in perioada de suspendare expirata.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit minim in perioada de suspendare expirata.

Buna ziua.
Am o firma care si-a suspendat activitatea pentru 3 ani. Perioada a expirat. Firma nu a declarat reinceperea activitatii la RC. Conform legii nu poate desfasura acte sau fapte de comert decat dupa reluarea activitatii prin declararea la Rc. In acest caz se plateste impozit pe profit pentru perioada cuprinsa intre momentul expirarii suspendarii si cel al declararii reluarii activitatii ?
norme pct 11^5
Dacă perioada de inactivitate temporară/nedesfășurare a activității încetează în cursul anului, contribuabilii aplică prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal pentru perioada rămasă din anul respectiv.

art 18 :
2) Contribuabilii, cu excepţia celor prevăzuţi la alin. (1), la art. 13 lit. c)—e), art. 15 şi 38, în cazul cărora impozitul pe profit este mai mic decât suma impozitului minim pentru tranşa de venituri totale corespunzătoare, prevăzute la alin. (3), sunt obligaţi la plata impozitului la nivelul acestei sume.

Prin urmare , da , daca perioada de suspendare a expirat si nu ati inceput procedura de lichidare , societatea datoreaza imp.minim.