Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... obligatiile asociatiei de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

obligatiile asociatiei de proprietari

Conf. Hot. 400/2003, art. 23 proprietarii au "...dreptul sa primeasca explicatii cu privire la calculul cotei de contributie la cheltuielile ascociatiei si sa conteste in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata,iar presedintele este obligat sa raspunda in termen de 5 zile..."
1. Ce pot face in situatia in care presedintele asociatie refuza sa imi primeasca cererea prin care solicit explicatii cu privire la cheltuielile afisate?In general el accepta numai ce cerere vrea "muschiul"lui.Cererea poate fi trimisa prin posta?Dar unde, mai exact?Exista undeva adresele asociatilor de proprietari?
2. Exista stipulat undeva in lege care este termenul legal maxim de plata a intretinerii?Asociatia unde locuiesc eu afiseaza listele pe 15 a lunii,iar pe 25 a lunii apar deja listele cu restantierii.Este corect?Mentionez ca pe listele afisate nu apre data afisarii.
Conf. Legii 230/2007:

1. Consiliile locale exercita controlul asupra activitatii financiar-contabile din cadrul asociatiilor de proprietari, din oficiu, sau la solicitarea unuia sau a mai multor membri ai asociatiei (art.55)
2.Termenul maxim de plata a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei este de 20 zile calendaristice. Se pot percepe penalitati de max 0,2% pe fiecare zi de intarziere, dupa o perioada de 30 de zile care depaseste termenul stabilit pt.plata (adica dupa 50 zile de la data afisarii). (art.49)

Puteti face o plangere la serviciul primariei care se ocupa cu controlul activitatii asociatiilor de proprietari.
Adresati-va cu incredere serviciului primariei care se ocupa cu activitatea asociatiilor de proprietari.
Poate sa fie valabil acest indemn pentru orice alta primarie in afara celei a sectorului 5 Bucuresti...