Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Buna ziua.Am contract de munca cu timp partial de 2 ore.Anul acesta am lucrat in medie de 40 ore pe luna,dar am avut surpriza sa constat ca figurez in actele contabile ale societatii ,timp de 3 luni,co 0 ore,somaj tehnic.Pot sa cer demisia pe motive ce tin de angajator? Se poate obtine drept de somaj ,in acest caz? Mentionez ca am contractul acesta de peste 3 ani.In urma cu o luna mi-a fost schimbat contractul de 2 ore,cu 8 ore.In continuare exista situatia de a lucra fara sa fiu pontat in anumite situatii dictate de patron.
In legatura cu neconcordanta orelor lucrate cu nr. orelor pontate, puteti face o sesizare la ITM, sau chiar actiune in justitie.
Daca va dati demisia, pentru orice motiv, nu veti putea beneficia de somaj.
Va multumesc pentru lamurire.In cazul meu cum as putea beneficia de somaj.
Avand program numai de 2 ore pe zi, pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie ca in ultmii 2 ani sa aveti lucrate 48 de luni lucrate cu 2 ore pe zi ceea ce este imposibil