Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cartea tehnica a imobilului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cartea tehnica a imobilului

cum se obtine carte de imobil a unui bloc construit nou 2008 daca antreprenorul /constructorul nu vrea sa o predea?
Nu confundati:
- cartea de imobil este cea in care se inscriu cei ce locuiesc in cladire
- cartea constructiei - este un document intocmit de constructor (cf. prev. legale) privind calitatea constructiei.
Somati in scris Constructorul sa v-o inmaneze. Este o obligatie legala.
legalmgm, utilizator
corect,
mare greseala am facut
multumesc
ma refeream defap la cartea tehnica a imobilului
multumesc inca o data
exista in legea 230/2007 un alticol conform caruia ar fi obligat sa predea aceasta carte de imobil (care presupun ar trebui sa contina toate proiectele de constructie ,autorizatiile si dosarele cu instalatiile electrice,sanitare. etc)
sau in legea constructiilor?
Ce ar trebui sa se cunoasca din legislatie pentru constructii:

HOTARARE nr. 766 din 21 noiembrie 1997 pentru aprobarea unor regulamente privind calitatea in constructii
HOTARARE nr. 925 din 20 noiembrie 1995 pentru aprobarea Regulamentului de verificare si expertizare tehnica de calitate a proiectelor, a executiei lucrarilor si a constructiilor
LEGEA nr. 10 din 18 ianuarie 1995 privind calitatea in constructii
LEGEA nr. 50/1991*) din 29 iulie 1991 privind autorizarea executarii constructiilor si unele masuri pentru realizarea locuintelor -Republicare 2004
LEGEA LOCUINTEI nr. 114 din 11 octombrie 1996
ORDIN nr. 1943 din 19 decembrie 2001 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare
REGULAMENT din 21 noiembrie 1997 privind agrementul tehnic pentru produse, procedee si echipamente noi in constructii
Buna ziua,

Revin cu intrebarea:

Ce acte ar trebui sa primeasca o asociatie, infiintata noua, intr-un bloc nou de la antreprenor/constructor?