Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... CREDIT cu comision de risc
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

CREDIT cu comision de risc

Potrivit OUG 50/2010, art. 36:
Art. 36
Pentru creditul acordat, creditorul poate percepe numai: comision de analiza dosar, comision de administrare credit sau comision de administrare cont curent, compensatie in cazul rambursarii anticipate, costuri aferente asigurarilor, dupa caz, penalitati, precum si un comision unic pentru servicii prestate la cererea consumatorilor.

Daca eu am incheiat un contract de imprumut in urma cu 4 ani in care am un comison de risc destul de marisor ce pot face acum? Am fost la banca si mi s-a spus ca acest comision va fi inclus in unul din cele legale.
Este posibil sau ii pot da in judecata?
Buna ziua !
Avand in vedere prevederile OUG 50/ 2010, un astfel de comision este ilegal. Solicitati bancii( avand dovada acestei solicitari prin faxul expediat, scrisoarea recomandata cu confirmare de primire sau nr. de inregistrare al solicitarii) eliminarea acestui comision, iar in masura in care nu se conformeaza, solicitati aceasta prin actiune judecatoreasca.
Cu stima !
sau

[ link extern ]

si tot aici, interesanta experienta

"Am castigat o batalie impotriva BancaXXX! Mai am razboiul... Nenorocitii, la un credit de refinantare in CHF facut in august 2008, mi-au marit comisionul de administrare de la 0.45% la 0.59%! Va dati seama ca mi s-a marit rata lunara. Din ianuarie 2009 ii tin in petitii pentru a reveni al valoarea initiala din contract. Ei bine numai reclamandu-i la ANPC Bucuresti (si nu Braila, unde m-au tratat cu sictir) am rezolvat ceva. Deodata s-au "oferit" luna asta, sa revina la valoarea de 0.45% a comisionului si sa-mi returneze suma. NU va lasati intimidati de ei! Ne-au amenintat pe orice cale, dar nu ne-au speriat! Reclamati-i orice ar fi, daca v-au incalcat drepturile. Atacati articolul "Banca isi rezerva dreptul de a modifica rata ,dobanzile si comisionale". Imens abuz impotriva clientului!"

ContSters123067, utilizator