Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna seara,
In anul 2007 mi-a decedat o sora, in 2008 a decedat si sotul ei, iar anul acesta a decedat si unicul lor fiu, acesta din urma nefiind casatorit si nici avand descendenti. As dori sa intreb cum se va imparti mostenirea ramasa in urma lor, avand in vedere ca in viata mai este doar bunica de pe mama a ultimului decedat si frati si surori ai parintilor acestuia?
Va multumesc.
Mostenitor final: bunica
bunica e singura care va culege toata mostenirea.
La judecatoria unde am fost pentru deschiderea succesiunii mi s-a explicat ca mostenirea (este vorba despre o casa construita in timpul casatoriei celor doi), se va imparti intre fratii si surorile tatalui si intre mama, fratii si surorile mamei.