Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se schimba anul acesta C.C.M.la nivel national?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se schimba anul acesta C.C.M.la nivel national?

Intrucat suntem in 2010 si anul asta este expira C.C.M la nivel nationa, doream sa stiu daca s-a anuntat ceva referitor la schimbarea,completarea lui
Depinde de partile semnatare.
Daca nici una dintre parti nu denunta contractul cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la incheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni.
Care cele 2 parti? Aici este vorba de ce decide Guvernul,Ministerul Muncii.Actualul contract era pe perioada 2007-2010.
Este vorba de contract, deci exista 2 parti: sindicatele si patronatele (la nivel national). Guvernul aproba legi, ordonante, pe cand contractul se negociaza.
romanik a scris:

Care cele 2 parti? Aici este vorba de ce decide Guvernul,Ministerul Muncii.Actualul contract era pe perioada 2007-2010.

Acestea sunt:

Componenţa comisiei de negociere

Partea patronala Partea sindicala
Confederatia patronala Confederatia sindicala

CONPIROM C.N.S.L.R. FRATIA
Silviu Opris Sorin Stan
Lorant Kovacs Valentin Mocanu

C.N.P.R. C.N.S. "Cartel ALFA"
Gheorghe Dinu Romulus Nita
Mircea Ramba Petru Dandea

C.N.I.P.M.M.R. B.N.S.
Dumitru Fundatura Ovidiu Jurca
Ana Bontea Minel Ivascu

U.G.I.R. C.S.D.R.
Radu Godeanu Iacob Baciu
Emil Manolache Sabin Rusu

U.G.I.R. 1903 C.S.N. "Meridian"
Cezar Coraci Ion Albu
Pasculescu Mihai

Co. N.P.R.
Gabriel Ceacalopol
Eugen Raducanescu

P.N.R. Ministerul Sanatatii Publice
Florian Costache Szekely Erwin Zoltan
Dan Anghelescu Marcela Iordache

P.R. Ministerul Educatiei si Cercetarii
Gheorghe Naghiu
Alexiu Narvick Catalin

A.R.A.C.O. Ministerul Culturii si Cultelor
Laurentiu Plosceanu Valentina Rodinceanu
Irimie Catargiu Mariana Enus

C.P.I.S.C.
Adrian Izvoranu
Gheorghe Udristeoiu

U.N.P.C.P.R.
Daniel Ioan Apetrei
Simona Maier

Purtator de cuvant al partii patronale Purtator de cuvant al partii sindicale
a fost desemnat domnul Silviu Opris. a fost desemnat domnul Ovidiu Jurca.