Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Motive recurs
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Motive recurs

Cerere de chemare in judecata ( pretentii ) SRL vs. persoana fizica. Neplata ratelor la contract.

Am trimis somatie de plata + convocare la conciliere directa ( termen 30 zile ) la adresa paratului, acesta nu a ridicat-o

Am primit citatie sa adaug act la dosar cu dovada domiciliului paratului + dovada convocarii la conciliere

Aceasta din urma a fost atasata in anexa la cererea de chemare in judecata. Am uitat insa, sa o adaug ca act la dosar . Am pus doar dovada domiciliului paratului.

Invocand exceptia prematuritatii potrivit disp art 720 ind 1 instanta a respins ca prematura cererea.

Ceva idei pentru recurs ?
Depuneti odata cu motivele de recurs dovada indeplinirii procedurii prealabile si solicitati casarea cu trimitere; se va admite recursul si se va trimite inapoi la judecatorie ptr. continuarea judecatii.
avocat Cristina Popescu