Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... transmiterea concesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

transmiterea concesiunii

O persoana a concesionat de la primarie o parcela de teren pe care a construit o casa. Mi-a vandut casa si terenul intocmind un act de mana. Ulterior a decedat. Am obtinut o sentinta civila prin care mi se recunoaste dreptul de proprietate asupra casei. insa nu si pentru teren.Cum obtin si terenul?Multumesc!
Concesionati si d-voastra terenul de la consiliul local . Nu aveti cum, la acest moment, sa deveniti proprietar al terenului, intrucat ptr. uzucaparea acestuia aveti nevoie de o posesie utila timp de 30 de ani.
avocat Cristina Popescu
In contract scrie un termen dupa care terenul putea fi instrainat. Verificati acest termen. Daca a trecut, mergeti la primarie si nu cred sa se opuna la trecerea pe numele dumneavoastra. Daca insa nu a trecut termenul, asteptati sa treaca.
Cosmin-Traian Maglas, Consilier juridic
la ce termen va referiti?
s_mari, utilizator
in contract exista obligatia construirii in termen de 1 an. constructia exista si mi-a fost vanduta. cum obtin concesiunea terenului pe numele meu? se face licitatie? se incheie un act aditional la contract?multumesc!
Mergeti la serviciul care administreaza domeniul public si privat din cadrul Primariei cu contractul de vanzare cumparare si solicitati preluarea concesiunii in calitatea d-voastra de proprietar al constructiei; probabil se va incheia un act aditional prin care se va schimba titularul.