Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 18
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 18

Perioada este dinainte de 1974, iar in actul de vanzare figureaza ca vecin pe o latura. Cei 250 mp au fost cumparati odata cu casa. S-a facaut plangere in baza legii funciare si din cate stiu eu ar fi trebuit sa i se dea in alta parte, deoarece sunt construite anumite cladiri. Nici acum nu este ridicat titllul de propritate, noi ca mostenitori ce ar trebui sa facem? Sa dam in judecata primaria comunei sau comisia care a facut masuratorile si punerea in posesie? Va multumesc
Daca actul este incheiat inainte de 1974 si terenul a fost cumparat de actualul proprietar si nu a facut obiectul legii 58/1974 (adica terenul sa treaca in proprietatea statului si sa fie atribuit in folosinta proprietarului casei), comisia de aplicare a legilor funciare nu avea nici un motiv pentru a emite un eventual titlu actualului proprietar al constructiilor; acesta era proprietarul unei case si a suprafetei de 250 m.p. teren in baza acelui contract de vanzare cumparare; deci, daca s-a emis un astfel de titlu de proprietate, acesta nu are nici o baza legala si ar trebui sa solicitati anularea lui si sa va revendicati terenul aflat in vecinatate, conform respectivului contract de vanzare cumparare.
felicialuncasu a scris:

Perioada este dinainte de 1974, iar in actul de vanzare figureaza ca vecin pe o latura. Cei 250 mp au fost cumparati odata cu casa. S-a facaut plangere in baza legii funciare si din cate stiu eu ar fi trebuit sa i se dea in alta parte, deoarece sunt construite anumite cladiri. Nici acum nu este ridicat titllul de propritate, noi ca mostenitori ce ar trebui sa facem? Sa dam in judecata primaria comunei sau comisia care a facut masuratorile si punerea in posesie? Va multumesc

Va rog sa nu incepeti topicuri noi, folositi butonul Raspunde.
ContSters20980, utilizator