Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie acordata mamei chiar daca este in somaj?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie acordata mamei chiar daca este in somaj?

as dori sa stiu daca sunt temporar in somaj, as putea sa pierd custodia copilului?
depinde de mai multi parametrii...doar ca sunteti , temporar in somaj nu e suficient , mai ales daca copilul este mic( pana in 10 ani)
copilul are aproape trei anisori, iar eu am fost disponibilizata recent. ar fi mai indicat sa astept pana imi gasesc un nou servici? este riscant sa incep un proces de divort in acest moment?
Depinde foarte mult si de ce venituri castiga sotul, de atasamentul copilului fata de tata, mult mai multe. Avand in vedere varsta mica a copilului, cel mai probabil dumneavoastra veti castiga custodia. Pentru un raspuns mai amplu ar trebui sa dati mai multe detalii.
tatal detine o mica afacere, din care sincer nici nu stiu cat castiga pentru ca refuza sa vorbeasca despre astfel de lucruri cu mine. este o persoana destul de distanta atat de mine cat si de copilas. atasamentul copilului e clar catre mine. daca ar fi sa divortez acum as avea unde sa stau impreuna cu copilul si as avea parte de sprijin din partea parintilor. sincer imi doresc f mult sa se intample cat mai repede, dar nu cu costul celei mai dragi fiinte din viata mea. va multumesc mult pt raspunsuri
alinapitaru a scris:

tatal detine o mica afacere, din care sincer nici nu stiu cat castiga pentru ca refuza sa vorbeasca despre astfel de lucruri cu mine. este o persoana destul de distanta atat de mine cat si de copilas. atasamentul copilului e clar catre mine. daca ar fi sa divortez acum as avea unde sa stau impreuna cu copilul si as avea parte de sprijin din partea parintilor. sincer imi doresc f mult sa se intample cat mai repede, dar nu cu costul celei mai dragi fiinte din viata mea. va multumesc mult pt raspunsuri

Nu cred ca este cazul, aveti foarte mari sanse sa obtineti custodia, la cum prezentati situatia. Incredintarea minorului aflat la o virsta atit de frageda se face in principal mamei daca nu exista imprejurari care sa formeze convingerea ca dezvoltarea fizica, psihica si intelectuala a minorului ar fi periclitate la mama acestuia.Ar putea sa obtina el custodia doar daca arata (dovedeste )ca de exemplu, mama nu se mai intereseaza de copil, mama paraseste domiciliul si-l lasa in grija tatalui, mama nu doreste incredintarea copilului sau sta in pasivitate, copilul crescut exclusiv de bunicii paterni, etc.
Lacramioara Constantin, Practician in insolventa