Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu minor, pensie de întreținere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu minor, pensie de întreținere

Buna ziua
va rog daca se poate sa ma lammuriti cumva intro mica problema
un verisor deal meu sa casatorit si sotia lui la parasit instantaneu fara nici un motiv
are un copilas mic de 2 anisori si momentan sta cu tatal,si el este pe somaj in italia,dar sta in romania
exista posibilitatea ca la procesul de divort legea sa ii rupa o anumita suma de bani din somaj care i se vor aloca fostei lui sotii?
va multumesc
Daca copilul ramane la tata prin hotarare judecatoreasca mama nu are absolut niciun drept la bani deoarece pensia de intretinere o primeste minorul la parintele unde se afla.
Deci, mama va fi obligata la pensie catre minor.
Omul intreaba ce se intampla dupa divort, cand copilul va sta la mama, asta rezulta din

momentan sta cu tatal

Solutia depinde de cererile care se fac in dosar.

Daca copilul are locuinta stabilă la tata, mama va fi obligată la plata pensiei.

Daca mama solicita si instanță apreciază ca poate stabili locuinta minorului la mama, atunci tatăl poate fi obligat la plata pensiei de întreținere raportat la nivelul realizate sau la minim pe economie daca nu realizeaza venituri.
marcusdedu a scris:

exista posibilitatea ca la procesul de divort legea sa ii rupa o anumita suma de bani din somaj care i se vor aloca fostei lui sotii?

De ce vă frământă această întrebare?
CARE ESTE LOGICA ÎNTREBĂRII?
Șomajul este temporar, copilul este în grija tatălui, și acesta ar fi îndreptățit să o dea în judecată pe mamă, să fie obligată să-i plătească copilului pensie de întreținere.
Dacă instanta de judecată dispune plata unei pensii de întreținere de către tată, atunci se va raporta la veniturile acestuia. Dacă ia șomaj și se dovedește în instanță acest fapt instanța se va raporta la venitul din șomaj și la alte venituri (dacă mai are).