Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum pot sa scap de inscrierea la Biroul de credite ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum pot sa scap de inscrierea la Biroul de credite ?

Buna ziua,

Acum un an am girat ca fidejusor pentru un credit luat de firma sotiei. Firma a avut ceva probleme iar creditul a ajuns sa fie executat. Prin aceasta am constatat ca mi-au fost blocate toate conturile si nici nu am fost anuntat. Am avut in desfasurare alte doua credite la banci diferite. Una din banci, desi a primit instiintarea de poprire pe cont, a continuat sa incaseze prioritar rata la credit, iar cealalta banca, unde mai aveam 2 rate a refuzat sa incaseze desi am facut plata in cont. Dupa multe amenintari de neplata am fost inscris in biroul de credite.
Intre timp s-a rezolvat cu poprirea pe cont si am reusit sa platesc cele 2 rate restante si sa inchid creditul dar am ramas inscris in biroul de credite si nu mai pot accesa nici o alta finantare.
Am doua intrebari:
1. Care din cele doua banci a procedat corect ?
2. Ce pot sa fac ca sa fiu sters din baza de date a biroului de credit ? Are vreo sansa de reusita o adresa catre banca ?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
are.. ca nu dvs ati fost debitorul principal..va ajuta foarte mult daca banca face adresa catre biroul de credite si solicita ea stergerea din baza de date a dvs
Puteti sa va informati direct la sediul institutiei-Biroul de Credit S.A.
Adresa: Strada Sfânta Vineri nr.29, sector 3, Bucureşti
Tel: 021 3110267/ 021 3104260 - informatii despre eliberarea Situaţiei înscrierii la Biroul de Credit 021 3151017
E-mail: situatie@birouldecredit.ro - pentru eliberarea Situaţiei înscrierii la Biroul de Credit office@birouldecredit.ro. Succes!

Av. Adrian Albu SCA MOROIANU, ALBU & IORDANESCU