Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contractul de munca!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contractul de munca!

vreau sa intrerup contractul de munca cu armata,nu stiu cum pot desi f multra lume spune ca se poate face conducerea unitatii unde sunt incadrat neaga acest lucru!
Potrivit art.45 din Legea nr.384/2006, soldatilor si gradatilor voluntari le inceteaza contractul si sunt trecuti in rezerva sau scosi din evidentele militare, dupa caz, in urmatoarele situatii:
a) la implinirea limitei de varsta in serviciu, stabilita prin ordin al ministrului apararii;
b) la expirarea termenului contractului, in situatia in care nu sunt posibilitati de reinnoire din cauza reducerii functiilor ca urmare a desfiintarii, restructurarii sau a dislocarii unitatii;
c) cand sunt clasati "inapt pentru serviciul militar" de catre comisiile de expertiza medico-militara;
d) cand sunt clasati "apt limitat" de comisiile prevazute la lit. c);
e) pentru motive sau nevoi ale Ministerului Apararii;
f) inainte de termenul de expirare a contractului, cu acordul ambelor parti;
g) la expirarea termenului contractului, in situatia in care una dintre parti nu mai opteaza pentru reinnoirea contractului;
h) cand nu mai indeplinesc criteriile specifice, stabilite prin ordin al ministrului apararii, pentru ocuparea functiei;
i) prin demisie;
j) ca urmare a aplicarii sanctiunii disciplinare prevazute la art. 28 lit. e), cand comit abateri grave de la prevederile regulamentelor militare sau de la alte dispozitii legale;
k) cand sunt condamnati prin hotarare judecatoreasca definitiva la pedeapsa inchisorii cu executarea acesteia, precum si atunci cand sunt condamnati pentru infractiuni savarsite cu intentie, fara a fi privati de libertate;
l) cand sunt condamnati prin hotarare judecatoreasca definitiva, pentru o infractiune savarsita din culpa, fara a fi privati de libertate;
m) la data retragerii motivate a avizului de securitate specific clasei sau nivelului de secretizare a informatiilor la care urmeaza sa aiba acces, de catre autoritatile competente;
n) in caz de deces.