Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Debit rezultat din plata venitului minim garantat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Debit rezultat din plata venitului minim garantat

as vrea sa stiu pentru ce perioada de timp in urma (ani) este legal sa se dispuna stabileirea si recuperarea debitelor inregistrate ca urmare a platii unor drepturi sociale care au fost acordate fara a fi respectate conditiile de acordare ( Legea 416/2001 privind ajutorul social)
Care este cadrul legal si institutiile abilitate sa faca acest lucru.......... daca aceasta fapta este considerata infractiune .
Multumesc
Se recupereaza intreg debitul (toata suma platita nelegal).
pe cel mult 5 ani in urma se stabilesc ...
Nu cred ca se poate limita dreptul Statului de a recupera o suma ce s-a dovedit a fi platita "fara titlu legal si incasata ca fiind "necuvenita".
Nu este o taxa sau un impozit sau un debit provenit din acestea.
Cred ca se poate discuta pe acest subiect.