avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... inscriere
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

inscriere

Va rog daca ma poate cineva ajuta sa imi inscriu masina fara sa platesc taxa de poluare care este 1500 eur.Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cabinet avocat Larisa Dudciuc , Avocat 07:31, 13 Septembrie 2010
da...te pot ajuta... iti pot lasa adresa mea de mail constantinb@yahoo.com
Actionati in instanta !
De unde sunteti?Sa va comunicam practica instantei care eifera in toata tara
o intrebare as avea si eu ptr doamna avocat...puteti sa-mi explicati si mie cum sa combat urmatoarea problema referitoare la inmatricularea fara plata taxei de poluare?
speta este urmatoarea: la curtea de apel galati exista 2 complete de judecata, un complet intra cu dosare martea, iar al doilea joia....la completul de marti se ADMIT recursurile inmatricularilor auto si pe fond, resping actiunile ca neintemeiate...in completul de joi, RESPING recursurile inmatricularilor si obliga aceasta institutie la inmatricularea fara plata a taxei...
nu-mi pot forma o idee de practica a instantei de recurs, deoarece martea se admit recursurile inmatricularilor si joia se resping...
puteti sa ma ajutati sa-mi formulez o aparare avand aceste idei?
eu am trecut prin asa ceva, referitor la niste sporuri..am castigat la fond iar in recurs, a picat dosarul marti, cand instanta mi-a respins actiunea, admitand recursul institutiei mele...nici nu m-a lasat sa vorbesc, iar cand am invocat faptul ca 70 de salariati ai institutiei iau acest spor si eu nu, a ramas blocat judecatorul, dar tot mi-a respins actiunea ca neintemeiata...
pot cere recuzarea? ma puteti ajuta?
la restituirea taxei de poluare s-a facut o practica, adica se resping recursurile finantelor, iar in caz de pierdere a actiunii la fond, le admit recursurile reclamantilor si se restituie...dar la inmatricularea fara plata taxei, urmeaza procedura prezentata mai sus...
in speranta unui sfat, va multumesc anticipat!
precizez ca am doua dosare ale unor prieteni si au picat la completuld e marti!
De unde sunteti d-nu Bogdan?

Alte discuții în legătură

Taxa inmatriculare axncrime axncrime cum pot sa-mi recuperez taxa de prima inmatriculare dupa ce o sa o platesc ?in bistrita nasaud se accepta? (vezi toată discuția)
Taxa pe poluare, restituire maramures MoniMi MoniMi Am auzit zvonuri ca mai nou la Tribunalul Maramures se resping cererile de restituire taxa. Mai mult de atat, am avut surpriza sa mi se respinga ieri o cerere ... (vezi toată discuția)
Practica in ce priveste restituirea taxei auto a curtii de apel cluj Minodora Sorian Minodora Sorian Buna ziua, ati putea sa-mi spuneti care este practica judiciara in ce priveste restituiea taxei auto la Curtea de Apel Cluj? La Oradea se resping ... (vezi toată discuția)