Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Tencuiala sparge geam masina parcata langa bloc- cine ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Tencuiala sparge geam masina parcata langa bloc- cine plateste?

Buna ziua.

Ne-am pus de curand termopane iar muncitorii au scapat ceva jos (zidarie) si au spart geamul unei masini. Masina nu era pe loc de parcare platit, nu sunt asemenea locuri in spatele blocului.

Vecinul cu masina a pretins de la noi daune de 3000 ron! Noi am considerat ca munitorii sunt de vina si nu i-am dat nimic. Presedintele asociatiei de locatari ne-a dat dreptate (au mai fost cateva cazuri similare in bloc).

Dar azi am primit o citatie de la politie. E posibil sa ne fi reclamat? Cine are dreptate? Ce putem face?

Va rog mult de un raspuns urgent, e o suma exorbitanta pentru noi, daca ar trebui platit!!!

Multumesc.
La prima vedere... responsabili sunt muncitorii si respectiv societatea ai caror angajati erau. (sper ca exista si nu erau niste "mesteri" ad hoc)

Si nu prea pricep ce treaba are politia in povestea asta? Aveti un vecin "bazat"? Aveti grija ce povestiti. Aflati intai de ce sunteti chemati ...
romascanu, moderator
Probabil ca au facut o plangere pentru distrugere.
Oricum, asa cum spune colega mea aveti grija ce povestiti.
Gabriela Mihai, Avocat
Responsabilitatea este a mesterilor si a firmei pentru care lucreaza acestia. Pregatiti facturi sau contractul prin care sa dovediti ca i-ati angajat.

Daca nu puteti dovedi existenta unei firme , vecinul se poate indrepta si impotriva dvs.
Consider ca raspunsul lui aureliangl este corect.