Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recunoasterea unui copil,actiunea de tagada de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recunoasterea unui copil,actiunea de tagada de paternitate si stabilire paternitate si purtare nume

:help:Am terminat de nici o saptamana divortul de sot,cu hotarare definitiva si irevocabila.Divortul a fost pus in luna ianuarie,eu fiind in acesta perioada insarcinata in luna a-3-a,lucru pe care avocatul nu l-a specificat in actiunea de divort,deoarece copilul nu era al sotului eu fiind plecata de langa sot din martie 2009, si ,facandu-mi o noau relatie.In iulie am nascut o fetita careia i s-a facut certificat de nastere pe numele sotului,mi s-a spus ca asa prevede codul familiei ,conform art.43,dar ca nu voi intampina nici o dificultate in deschiderea actiunii de tagada de paternitate si de recunoastere a fetitei de actualul prieten,care e de fapt si adevaratul tata biologic al fetitei.Am fost la un notar public pt a face o declaratie notariala prin care actualul prieten recunoaste fetita si e de acord sa ii poarte numele,numai ca notarul ne-a spus ca nu se poate face asa ceva ca nimeni nu ne v-a lua in calcul acea hartie si ca fostul meu sot trebuie sa deschida actiune de tagada de paternitate si apoi actualul prieten sa deschida actiune de recunoastere si incredintare nume.Problema pe care o am e ca fostul sot e stabilit in Spania,nici nu vrea sa auda de acest copil,nu a venit in Romania de 3 ani si din cauza alcoolului a ajuns f rau.Va rog din suflet sfatuiti-ma ce sa fac si cum pot deschide singura actiunea de tagada de paternitate sa pot primi un nou certificat de nastere pt fetita unde la rubrica tata sa fie linie,ca apoi actualul prieten sa deschida actiunile lui in tribunal.Actualul prieten poate imputernici un avocat sa il reprezinte intru totul deoarece trebuie sa se intoarca la munca in strainatate???Va rog frumos ajutati-ma si spuneti-mi ce si cum sa fac ca sunt disperata.Are ceva ca nu s-a mentionat in actiunea mea de divort ca sunt insarcinata???Trebuie sa fac alta actiune????Astept raspunsuri de la dumneavoastra.Va multumesc anticipat
Trebuie sa vorbiti cu tatal din acte ( fostul sot) si sa deschida proces pentru tagada paternitatii.
Notarul nu va poate ajuta.

Puteti deschide si dvs. procesul de tagada paternitatii.

avocat Claudiu Lascoschi